Používáním našich stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení. Nastavení můžete změnit v prohlížeči.

   Velká Británie Slovensko   Německo    

 

Ověřeno našimi zákazníky

Byli jsme s dřevořezbou nadmíru spokojeni. Krásně vyrobená. Skláníme klobouk před mistrem řezbářem. Děkujeme. S pozdravem Bártovi.


Děkuji za hezký dřevěný obklady .... jsou nádherný!!! Petra
 

dobrá cena, kvalitní zboží, ochota, minus že mají vše na zakázku, jinak doporučuji.  radek

 

Spolehlivost, doporučuji. Roman K.

              

 

Drdlík foto galerie

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit


28. 06. 2018

Jak ošetřit dřevořezby

Jak ošetřit dřevořezby

 Drdlik- dřevořezby

Dřevořezby máme většinou spojené se sakrální výzdobou. Podobizny svatých a jiné náboženské výjevy zhotovené starými řezbářskými mistry budí pozornost návštěvníků kostelů, klášterů či kaplí dodnes. Ovšem i v domácnostech se v minulosti vyskytovaly dřevořezby, například v podobě betlémů nebo různých sošek a jiných výtvarných děl. Společným jmenovatelem všech těchto výtvorů je krásný přírodní materiál – dřevo. Vyznačuje se specifickými vlastnostmi, na závadu není různá textura a drobné odchylky v zabarvení či přirozené růstové vady.

 

Jak dřevo pracuje

Dřevo reaguje na výkyvy teplot, na vlhkost a další vlivy. Důsledkem je jeho sesychání, změny rozměrů, praskání a jiné deformace. Pokud je dřevo umístěno v interiéru, vadí mu výpary z vaření, nikotin, částice prachu a další vlivy.

 

Jak o dřevo pečovat

Nelakované dřevěné výrobky, kterými jsou i dřevořezby, ošetřovat suchým, čistým hadříkem. Z lakovaných výrobků odstraňovat prach a lehké znečištění lehce navlhčeným hadříkem z materiálu nepouštějícího vlákna (bavlněného, lněného nebo jelenice).  Při silnějším znečištění lze použít naředěný běžný saponát a pak povrch setřít do sucha. Také je možné použít čistící prostředky přímo určené k údržbě dřevěných výrobků (politura, vosky). Olejované dřevěné výrobky je třeba čistit nejsušším způsobem, maximálně hadříkem mírně navlhčeným čistou vodou.

 

Dřevořezby

Do běžného domu či bytu mohou dřevořezby přinést radost a pozitivní energii. Jejich životnost můžete prodloužit správnou péčí a dodržením několika zásad, díky čemuž vám dřevořezba vrátí své kouzlo dvojnásobně. Rady pro ošetření dřevořezeb se pochopitelně liší podle prostředí, ve kterém je konkrétní dřevořezba umístěna.

 

Sochy v interiéru

Jednou z variant ošetření je mírné namoření vodou rozpustným mořidlem na dřevo. Ošetření je nejlépe provádět lněným, světlicovým olejem nebo včelím voskem, což je v obou případech na přírodní bázi.

Lněný olej se po staletí používal pro hloubkovou ochranu dřeva z měkkých jehličnatých i tvrdých listnatých stromů. Je vhodný pro většinu dřevěných povrchů, u kterých zvýrazňuje kresbu dřeva a získá krásně jantarovou barvu. Důležité také je, že dřevo může dýchat. Lněný olej se na povrch dřevořezby očištěné od prachu nanáší štětcem, nechá se nasát a zbytek oleje se setře hadříkem.

Dalším vhodným prostředkem je včelí vosk, který dodává dřevu krásný sametově lesklý vzhled. Pokud je povrch dřevořezby ušpiněný, stačí ho omýt mýdlovou vodou a nanést znovu vrstvu včelího vosku a poté jej vyleštit flanelovým hadříkem.

Drdlík-sochy na zahradě 

 

Sochy v exteriéru

Ideální je napuštění dřeva tenkovrstvou syntetickou lazurou nebo olejem. Další variantou je Karbolinium extra, Color Profi a Xyladecor. Povrch tak může získat různé barevné odstíny a přitom dřevo dýchá.

 

Při umisťování sochy či jiné dřevěné skulptury venku dbejte, aby nestála na trávě, ale raději na dlažbě. Pod podstavec je dobré vsunout nějaké dřívko, aby pod sochou mohl proudit vzduch. Pod velké sochy jsou ideální hokejové puky. Zamezí se tak působení vlhka, plísní a hmyzu.

K prodloužení životnosti je dobré dřevořezbu na zimu přemístit do suchého, dobře větraného prostředí a na jaře i před instalací přetřít vhodným nátěrem.