Powered by Smartsupp

Svěřit realizaci dřevěného obložení odborníkům je nejpohodlnější řešení, ale instalace obkladů je tak snadná, že ji zvládne každý kutil. Pokud vám nechybí zručnost a odvaha pustit se do pokládky obložení svépomocí, ušetříte za řemeslníky a budete mít navíc skvělý pocit z vlastnoručně zvládnutého výsledku. Prostudujte si instrukce, dodržte postup a máte téměř obloženo.

 

Měření a nákup materiálu

Velmi důležitou součástí přípravy je měření. Je nutné důkladně změřit plochy, které se chystáte obložit a spočítat celkovou plochu plánovaného obložení. Tento výpočet je klíčový pro nákup správného množství obkladů. Doporučuje se koupit o cca 5 % materiálů víc – jako rezervu, kterou si obvykle vyžádají nezbytné ořezy. Pokud jde o velké plochy a vyberete si obkladové panely ve velikosti, které se vám přesně hodí, můžete nutnost ořezů minimalizovat. Vyplatí se rozměry a plány konzultovat při nákupu obložení – nejen kvůli množství. Můžete konzultovat i telefonicky na č. tel. +420 732 583 503 od pondělí do pátku v čase 7.00–15.00 hod. anebo e-mailem na info@drdlik.cz.

 

Specialistka
Kateřina Vám ráda poradí
 
 
Kromě obložení budete potřebovat:

Metr, tužku, vodováhu, pracovní rukavice a ruční nebo elektrickou pilu, případně kosořez pro řezy 45 a 90 stupňů. Může se hodit i malířská krycí lepicí páska.

Lepidlo, pokud nejde o samolepicí obklady, je klíčové pro úspěšnou instalaci. K lepení dřevěných obkladů se používají trvale pružná komponentní (polyvinylacetátová) parketářská lepidla (například osvědčená lepidla BONA R855 nebo WAKOL MS 262). Dají se koupit v balení v tubulárním PVC vaku či v kbelíku (nebo v kartuši pro bodové lepení). Pro balení ve vaku je nutné mít čistou prázdnou nádobu (plastový 2,5l kbelík) pro práci s lepidlem. Pro bodové lepení je nutná ještě pistole na kartuše. U lepidla při nákupu sledujte údaj o spotřebě lepidla na m2. Rozhodně nepoužívejte disperzní lepidla, která jsou vodorozpustná nebo na vodní bázi.

Čisticí ubrousky na utření zbytku lepidla nebo, když se něco někde zapatlá.

Stěrku na lepidlo se zuby 3 × 3 mm (pro celoplošné lepení) nebo se zuby 1 × 1 mm pro menší plochy a menší špachtli.

Přítlačný váleček z PVC.

Krycí dřevěné lišty – u celoplošného obložení.

Penetrační nátěr podkladové plochy + štětec nebo aplikační malířský váleček – pro omezení nasákavosti.

Spárovací hmotu – pouze při použití mozaikových čtverců pro obložení koupelny či kuchyně.

Pro montáž obložení značky SPEPWOODmontážní lišty, okrajové lišty, barevné hřebíčky a spony na upevnění.

Příprava podkladových ploch před aplikací obložení

Dřevěné obklady je možno aplikovat na beton a pórobeton, cihly, omítky, sádrokarton, dřevotřískové či dřevěné desky. Je důležité, aby podkladové plochy byly bez nátěrů, zejména těch s obsahem vápna.

Podklad musí být trvale suchý, rovný, pevný, bez trhlin, špíny a jiných látek znemožňujících lepení. Před lepením je nutné odstranit z povrchu všechny nerovnosti a prach.

Na příliš porézní a nasákavý podklad je vhodné použít polyuretanovou penetraci (WAKOL PU 280 nebo WAKOL PU 235). Nanáší se štětcem nebo válečkem. Při použití penetrace je nutné vždy nechat penetrační nátěr dostatečně vyschnout – zpravidla 24 hodin.

 

Kdy použít bodové lepení a kdy celoplošné?

Na západě používají celoplošné lepení a na východě se používá bodové, aby se ušetřilo:)

 

Postup u plošného lepení

Před instalací obložení vyměřte a za pomoci vodováhy narýsujte tužkou rovinu, odkud kam má být obklad položen. Okraje, které nechcete zašpinit, přelepte malířskou páskou.

Připravte si lepidlo do připravené čisté nádoby – kbelíku. Při manipulaci s lepidlem dodržujte instrukce výrobce. Při instalaci používejte rukavice.

Pomocí špachtle přeneste malé množství lepidla na zubatou stěrku – tou pak naneste lepidlo rovnoměrně na zeď. Nanášejte jen tolik lepidla, kolik stihnete použít, než zavadne (cca ½ m).

Začněte obkládat v pravém horním rohu – umístěte první kus obložení na narýsovanou osu a zatlačte do lepidla. Pak těsně vedle prvního přilepte další kus obkladu, pak další a další. U posledního dílku změřte přesně volný prostor, zkraťte poslední dílek na správnou délku a přilepte jej na konec řádku. Zkontrolujte pomocí vodováhy, zda je první řádek rovný. Pro lepší fixaci nalepených dílů můžete použít přítlačný váleček.

Pro pokračování v druhém řádku se další postup lepení liší podle toho, o jakou vazbu se jedná:

Pravidelná vazba – jednotlivé díly se kladou pravidelně přesně pod sebe. (obrázek)

Pravidelná „cihlová“ vazba – jednotlivé díly jsou pokládány tak, že na sebe navazují vždy v polovině sousedních dílů. (obrázek)

Nepravidelná vazba – jednotlivé díly na sebe navazují v libovolně zvolených vzdálenostech. U tohoto způsobu je možné využít tzv. bezezbytkový obklad, takže zbytek posledního dílu obkladu se vždy použije na začátku následujícího řádku. (obrázek)

U velkoplošných panelů a mozaikových čtverců se obvykle používá pravidelná vazba.

Jakmile dosáhnete spodního řádku u podlahy, změřte šířku volného prostoru v posledním řádku, podélně nařežte potřebný počet dílů na potřebnou šířku a obklad dokončete

Pokud se mezi jednotlivými díly obkladu objeví zbytky lepidla, které se při lepení vytlačilo ven, opatrně je odstraňte pomocí lámacího nože. Stopy lepidla z povrchu obložení odstraňte pomocí speciálních čisticích ubrousků.

 

Bodové lepení

Zejména u lepení menších dílků lze použít i tzv. bodové lepení, u kterého se lepidlo nanáší na jednotlivé díly obložení v několika bodech – zpravidla pomocí lepidla v kartuši a výtlačné pistole. K bodovému lepení se používají – stejně jako u plošného lepení – trvale pružná komponentní (polyvinylacetátová) parketářská lepidla v kartuši.

 

Postup u lepení samolepicích obkladů

Použitím samolepicích obkladů ušetříte při instalaci čas i námahu díky vynechání aplikace lepidla. Jednotlivé díly dřevěných obkladů nalepíte čistě a spolehlivě. Před instalací dřevěných samolepicích obkladů naneste na obkládanou plochu penetrační nátěr, který snižuje nasákavost podkladu. Jednotlivé obklady jsou opatřeny samolepicí vrstvou. Stačí odstranit ochrannou fólii a obklad nalepit pomocí samolepicí podkladové vrstvy. Pro lepší fixaci nalepených dílů můžete použít přítlačný váleček.

 

Obkládání celých stěn – dilatační spáry

Pokud obkládáte celou stěnu, nechte po celém obvodu 1–2 cm široké dilatační spáry. Dřevo se vlivem vlhkosti vzduchu rozpíná a smršťuje, proto dřevěný obklad potřebuje prostor, aby se vlivem případného nadměrného vlhka mohl roztáhnout do stran. Dilatační spáry můžete schovat použitím dřevěných soklových lišt. Nejlepší je lišty přichytit do protilehlé zdi, protože pokud bude obklad pracovat, lišty by se mohly vytrhat. Dilatační spáry musí být na všech stranách, nestačí pouze na jedné. Častými kritickými místy jsou dveřní zárubně, napojení na schody, místa u radiátorů a ukončovacích lišt.

   

Instalace obkladů

A nemusíte se obávat ani samotné instalace. Montáž dřevěných obkladů je tak snadná, že v naprosté většině případů ji uživatel zvládne svépomocí. Dřevěné obklady lze upevnit na stěny i na strop. Pouze v případě, že si bydlení chcete vylepšit zcela bez práce, objednejte si montáž u odborné firmy, každý zručný truhlář to zvládne.

Instalace dřevěných obkladů do interiéru

Vyzkoušejte léty prověřenou klasiku a vyšperkujte si svůj interiér dřevěnými obklady do podoby, do které se zaručeně zamilujete.

V nabídce Drdlik.cz si určitě vyberete.

 

Váš tým Drdlík– rodinná firma s tradicí od roku 1989!

Sdílejte a získejte odměnu

Nakoupili jste u nás naše výrobky a už máte hotovo? Začněte nás sledovat na instagramu a pochlubte se vaší realizací s hashtagem #instagramdrdlik. Získáte od nás odměnu!