Potřebujete poradit?
Ověřeno našimi zákazníky
Byli jsme s dřevořezbou nadmíru spokojeni. Krásně vyrobená. Skláníme klobouk před mistrem řezbářem. Děkujeme. S pozdravem Bártovi.
Děkuji za hezký dřevěný obklady .... jsou nádherný!!! Petra
dobrá cena, kvalitní zboží, ochota, minus že mají vše na zakázku, jinak doporučuji. radek
Spolehlivost, doporučuji. Roman K.
Dřevěné krytiny- dřevěný šindel štípaný čili valašský šindel a alpský šindel
Firma Drdlík vyrábí tradiční krytinu od roku 1989. Dřevěný štípaný šindel je ideální ekologickou krytinu na pokrývání roubenek, srubů, lidových a památkových staveb.
Nejhezčí střešní krytina je dřevěná!
Dřevěné šindele představují tradiční řemeslo - Šindelářství. V minulosti byly šindele hojně využívány jako střešní krytina na všech druzích lidových staveb. Dřevěný šindel je vysoce kvalitní produkt, který nabízí trvanlivost a krásu dřevěné střešní krytiny. Při výrobě šindelů je velmi důležitý výběr správného dřeva. Nejčastěji se k tomuto účelu využívá dřevo pomalu rostoucích jehličnatých dřevin, jako smrk, modřín nebo jedle. Jedná se o klasický šindel, který je rozšířen po celých Čechách i na Moravě. Jsou to typy: Valašský šindel, který se spojuje na pero a drážku, nebo Alpský šindel z modřínu (bez perodrážky). | ![]() |
- Akce
- Novinka
- Novinka
Šindel Valašský- NA PÉRO A DRÁŽKU- smrk nebo modřín | Šindel Alpský- modřín |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Dřevěné šindele ožívají nejen ve skanzenech!
Mohlo by se zdát, že dřevěné krytiny patří do éry středověku a kdo se jejich výrobou zabývá i dnes, činí tak z čisté lásky k historickému řemeslu. Nejprve spíše na významných stavbách – kostelích a šlechtických sídlech, později pak i na domech předních měšťanů. Většina staveb ve městech a na vesnicích však byla kryta slaměnými došky. Výjimkou byly horské oblasti s dostatkem lesů, kde se šindel používal i na běžných stavbách a chudší lidé si jeho výrobou navíc přilepšovali k živobytí. Tradiční dřevěná střešní krytina ale překvapí svou odolností i životností - při dobré údržbě vám vydrží až 60 let a přežije i drsné podmínky v prostředí hor. Důvodem, proč se dřevěné střechy začaly v 19. století překrývat břidlicí, nebyla jejich nízká kvalita, ale nově zavedené požární předpisy. Dřevěné krytiny jsou hořlavý. „Protipožární přepisy, které se začaly hojně uplatňovat v době vlády Marie Terezie a později i jejího syna Josefa," vysvětluje Jana Tichá z Národního památkového ústavu, „používání hořlavých, tedy „spalných" krytin – včetně šindele – na nových stavbách zakazovaly nebo výrazně omezovaly a přikazovaly je nahrazovat keramickými taškami. Původní dřevěné šindele přežily v mnoha městských domech pod novou krytinou dodnes.
Kdo opravuje staré vesnické stavení nebo staví klasickou dřevěnou chalupu, může zapřemýšlet o střeše z dřevěných šindelů. Od této volby odrazuje v podstatě jen vysoká cena. Za výrobou kvalitních šindelů se skrývá hodně ruční práce, nehledě na to, že dřevo jako stavební materiál už samo o sobě není nejlevnější. Víme, o čem mluvíme, této řemeslné práci se věnuje od roku 1989 a to už nám pod rukami prošlo 1000 m2 šindelů.