Používáním našich stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení. Nastavení můžete změnit v prohlížeči.

   Velká Británie Slovensko   Německo    

 

Ověřeno našimi zákazníky

Byli jsme s dřevořezbou nadmíru spokojeni. Krásně vyrobená. Skláníme klobouk před mistrem řezbářem. Děkujeme. S pozdravem Bártovi.


Děkuji za hezký dřevěný obklady .... jsou nádherný!!! Petra
 

dobrá cena, kvalitní zboží, ochota, minus že mají vše na zakázku, jinak doporučuji.  radek

 

Spolehlivost, doporučuji. Roman K.

              

 

Drdlík foto galerie

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit


Ochrana a údržba dřevěných výrobků

- Úvodem

- Zahradní nábytek ThermoWood  

- Dřevo v zahradě

- Dřevořezby

- Dřevěné obklady na stěnu

Ochrana a údržba dřeva

Úvodem


Dřevo je již odedávna základním materiálem v lidských obydlích, a ačkoliv dnes známe nespočet uměle vytvořených materiálů, dřevo se stále řadí mezi nejlepší volbu pro interiér i exteriér. Jeho vlastnosti, příjemný vzhled, textura, energie, ale i sounáležitost k přírodě, jsou základními atributy, proč je nezbytnou součástí našich domovů.
 
Stejně jako u všech materiálů, i od dřeva je očekáváno, že nám bude dlouho a věrně sloužit. To ovšem vyžaduje správnou péči. V tomto článku se dočtete nejdůležitější informace a rady, jak správně pečovat o dřevěné výrobky v domácnosti i na zahradě. Poradíme nejen postupy, ale i vhodné přípravky, které použít pro docílení dlouhé životnosti a barevné stálosti.  
 
Všechny informace jsme přehledně rozdělili do kapitol a pevně věříme, že v nich najdete dostatek důležitých informací, které vám umožní se o dřevěné výrobky starat tak, aby vás mohly těšit co nejdéle.  
 


Zahradní nábytek ThermoWood

 
Zahradním nábytkem jsou především sedací soupravy, židle, křesla, lavice  a stoly. Zhotovují se z nejrůznějších materiálů, od dřeva, plastu až po hliník. Ovšem novinkou je ThermoWood, což v doslovném překladu znamená teplo  a dřevo. Jedná se o masiv z finské borovice ThermoWood, který se tepelně upravuje, aby se dosáhlo optimálních vlastností nezbytných pro odolávání venkovnímu prostředí. Tepelně upravené dřevo netrpí obvyklými neduhy dřevěného zahradního nábytku, jako je sesychání, praskání, či náchylnost  k napadení dřevokazným hmyzem, plísněmi a houbami.    
 
Vlastnosti a výhody ThermoWoodu

Tepelnou úpravou bez přidávání chemických přípravků vzniká krásné a kvalitní dřevo, které vyniká trvanlivostí, rozměrovou stálostí a životností měřenou  na desítky let, a to bez náročného ošetřování. Dřevo se nesmršťuje, nekroutí ani neprohýbá a zahradní nábytek si udržuje nový vzhled po dlouhou dobu. Díky těmto vlastnostem se ThermoWood vyrovná zahradnímu nábytku z oceli, hliníku, plastu a jiných odolných materiálů.  
 
Výhodou je také zachování přirozené struktury dřeva, která se tepelnou úpravou nemění. Může tak být stejně dekorativní jako klasický dřevěný nábytek. Navíc získá zahradní nábytek ThermoWood nové fyzikální  a mechanické vlastnosti, kterými jsou výrazně delší trvanlivost, odolnost vůči hnilobě a vyšší tvrdost. Tepelnou úpravou se totiž odstraní pryskyřice a výživné látky a také se sníží o 30-50 % absorpce vlhkosti, což je pro zahradní nábytek ideální vlastnost. 

Klasifikace tepelné úpravy

Existují dva druhy tepelného ošetření dřeva. Dřevo ThermoWood má dvě standardní třídy ošetření. Thermo S se provádí při teplotě 190°±3°C  a Thermo D při teplotě  212°±3°C, přičemž se zvyšující teplotou se zlepšují i vlastnosti tepelně upraveného dřeva. Nejlepší odolnost materiálu, krásný vzhled a biologickou trvanlivost vykazuje třída D.  

 

Thermowood zahradní nábytekJak zahradní nábytek ThermoWood ošetřovat

Naprosto ideální je aplikace nátěru AQUADECKS® od firmy OWATROL. Jedná se o ošetřující prostředek na vodní bázi sloužící k finálnímu ošetření dřeva. Může se aplikovat na nové i zvětralé dřevo a jeho vysoce penetrační složení zabraňuje loupání dřeva i po několika letech. Dřevo je chráněno zevnitř, přičemž si uchová  i difúzní vlastnosti a po celou dobu životnosti nátěru je schopné „dýchat“. Nátěr poskytuje vynikající ochranu proti škodám způsobeným vlhkostí a UV zářením. Na výběr je odstín honey, teak a graphit grey.  

– Jak se nátěr aplikuje?

Nátěr AQUADECKS® je určen pro méně savé dřeviny a navíc obsahuje akrylalkydové pryskyřice,  což z něj činí nejideálnější nátěr pro dřevo ThermoWood. Nemusí se ničím ředit a má krátkou dobu schnutí. Revoluční je systém aplikace „mokré na mokré“, což znamená, že s další vrstvou se nemusí čekat na zaschnutí prvního nátěru.  Pro vyšší účinnost ochrany je třeba věnovat zvláštní pozornost koncovým řezným plochám, které je dobré před provedením finálního nátěru ošetřit speciálním prostředkem určeným pro konzervaci řezných ploch – OWATROL PCD 91.

 

Dřevo v zahradě

 
Zahrada bývá pro naprostou většinu lidí oázou klidu a relaxace.  Ke zpříjemnění pobytu na zahradě slouží zahradní nábytek, ale také například dřevěné květináče a řada dalších doplňků. Jelikož je dřevo přírodním materiálem, snadno podléhá povětrnostním vlivům, hnilobným procesům a je náchylné na plísně a na napadení dřevokazným hmyzem. Těmto rizikům se dá ovšem zabránit, nebo je alespoň omezit na nejnižší možnou míru.  
   
– Ochrana dřeva

K nejdůležitějším vlastnostem dřeva patří vlhkost. Na obsahu vody záleží, zda rozměry, tvar  a struktura dřeva zůstanou neměnné, nebo bude postupně docházet k jeho zvětšení  či zmenšení. Již od samotné výroby produktů ze dřeva se výrobce musí zabývat otázkou,  v jakém prostředí a za jakých podmínek bude dřevěný výrobek používán. Proto nelze dřevěné výrobky určené do exteriéru vyrábět ze stejně vlhkého dřeva jako výrobky určené do interiéru  a naopak. Zahradní nábytek,  a další doplňky určené  do exteriéru, musí být chráněny vůči průběžným změnám vlhkosti dřeva a proti působení UV záření. Změny vlhkosti dřeva způsobují sesychání, bobtnání, borcení  a praskání dřeva.
 
– Jaké dřevo se používá na zahradě

Nejdostupnější a nejlevnější jsou smrk a borovice, což jsou měkká a méně odolná dřeva. Lepší jsou tvrdé dřeviny jako dub a akát, nebo tvrdé dřeviny  s vyšším obsahem pryskyřic, jako je modřín. Ideální jsou pak zejména chemicky nebo teplotně ošetřená dřeva, z nichž lze doporučit především ThermoWood.   

– Jak dřevo chránit

Vybrat si můžeme mezi lazurou a olejem. Použití vodou ředitelných nebo syntetických barev se nedoporučuje. Před aplikací lazury či oleje je třeba materiál nejprve obrousit a měkké dřeviny ošetřit proti dřevokazným houbám, hmyzu a plísni. Takovýto nátěr většinou slouží také jako impregnace, která zlepší přilnavost dalšího nátěru k povrchu materiálu. Slabovrstvá lazura nebo olej jsou vhodné, protože tyto nátěry se mohou použít opakovaně  bez nutnosti odstraňovat starý nátěr. Lazura vytváří na povrchu dřeva ochranný mikrofilm, který zabraňuje pronikání vody ke dřevu.
 
Žádná povrchová úprava dřeva nezajistí dlouhodobě ochranu materiálu. Každý výrobce konkrétní povrchové úpravy dodává s nátěrem návod  na aplikaci a doporučení, po jakém čase, jak a čím se povrchová úprava obnovuje. Důkladně se musí také ošetřit určeným nátěrem případná mechanická poškození, ale také neviditelné strany, otvory pro vruty, řezy, spoje, styčné plochy apod., aby se maximálně zabránilo vnikání vlhkosti  do dřeva.


Dřevořezby

 
Dřevořezby máme většinou spojené se sakrální výzdobou. Podobizny svatých a jiné náboženské výjevy zhotovené starými řezbářskými mistry budí pozornost návštěvníků kostelů, klášterů či kaplí dodnes. Ovšem  i v domácnostech se v minulosti vyskytovaly dřevořezby, například  v podobě betlémů nebo různých sošek a jiných výtvarných děl. Společným jmenovatelem všech těchto výtvorů je krásný přírodní materiál – dřevo. Že se jedná o pravé dřevo můžeme vidět díky odlišnostem jak  v textuře tak i barvě.
   
– Jak dřevo pracuje

Dřevo reaguje na výkyvy teplot, na vlhkost a další vlivy. Důsledkem je jeho sesychání, změny rozměrů, praskání a jiné deformace. Pokud je dřevo umístěno v interiéru, vadí mu výpary z vaření, nikotin, částice prachu  a další vlivy.  

Dževořezby
 
– Jak o dřevo pečovat

Nelakované dřevěné výrobky, kterými jsou i dřevořezby, můžeme ošetřovat suchým, čistým hadříkem.  Z lakovaných výrobků odstraňovat prach a lehké znečištění lehce navlhčeným hadříkem z materiálu nepouštějícího vlákna (bavlněného, lněného nebo jelenice). Při silnějším znečištění lze použít naředěný běžný saponát a pak povrch setřít  do sucha. Také je možné použít čistící prostředky přímo určené  k údržbě dřevěných výrobků (politura, vosky). Olejované dřevěné výrobky je třeba čistit nejsušším způsobem, maximálně hadříkem mírně navlhčeným čistou vodou.
 
– Dřevořezby

Do běžného domu či bytu mohou dřevořezby přinést radost a pozitivní energii. Jejich životnost můžete prodloužit správnou péčí a dodržením několika zásad, díky čemuž vám dřevořezba vrátí své kouzlo dvojnásobně. Rady pro ošetření dřevořezeb se pochopitelně liší podle prostředí, ve kterém je konkrétní dřevořezba umístěna.   

– Dřevořezby v interiéru

Jednou z variant ošetření je mírné namoření vodou rozpustným mořidlem  na dřevo. Ošetření je nejlépe provádět lněným, světlicovým olejem nebo včelím voskem, což je v obou případech na přírodní bázi.  Lněný olej se po staletí používal pro hloubkovou ochranu dřeva z měkkých jehličnatých i tvrdých listnatých stromů. Je vhodný pro většinu dřevěných povrchů, u kterých zvýrazňuje kresbu dřeva a získá krásně jantarovou barvu. Důležité také je, že dřevo může dýchat. Lněný olej se na povrch dřevořezby očištěné od prachu nanáší štětcem, nechá se nasát a zbytek oleje se setře hadříkem. Dalším vhodným prostředkem je včelí vosk, který dodává dřevu krásný sametově lesklý vzhled. Pokud je povrch dřevořezby ušpiněný, stačí ho omýt mýdlovou vodou a nanést znovu vrstvu včelího vosku a poté jej vyleštit flanelovým hadříkem.

– Dřevořezby v exteriéru

Ideální je napuštění dřeva tenkovrstvou lazurou. Další variantou je karbolineum a xyladecor. Povrch tak může získat různé barevné odstíny  a přitom dřevo dýchá. Při umisťování sochy venku dbejte, aby nestála  na trávě, ale raději na dlažbě. Pod podstavec je dobré vsunout pásovinu nebo proklad z tvrdého dřeva, aby pod sochou mohl proudit vzduch.  Pod velké sochy jsou ideální hokejové puky. Zamezí se tak působení vlhka, plísní a hmyzu.  K prodloužení životnosti je dobré dřevořezbu na zimu přemístit do suchého, dobře větraného prostředí a na jaře i před instalací přetřít vhodným nátěrem.


Dřevěné obklady na stěnu

 
Dřevo se používá již od nepaměti k nejrůznějším účelům. Je vhodný nejen jako stavební materiál, ale i pro použití do bytových interiérů. V podobě dřevěných obkladů na stěnu dokáže vykouzlit příjemné prostředí a útulnou atmosféru. Krásně vyniká přirozená struktura dřeva a ovzduší provoní charakteristická vůně lesa. Aby dřevěné obklady na stěně byly stále krásné  a vydržely v původní podobě co nejdéle, je potřeba o ně přiměřeně pečovat, což není nic obtížného.     
 
 – Vzhled dřeva

Při obkládání stěny berte dřevěné obklady střídavě z několika otevřených balení. Rozdíly v barevnosti a struktuře příslušných dřevin nejsou vůbec  na závadu. Střídavým odebíráním obkladů z několika balení dosáhnete jednotného barevného rozložení a přirozeného vzhledu celé obložené stěny.  

 – Povrchová úprava

K povrchové úpravě se používá lak, olej nebo vosk. Exkluzivní specialitou je olej, který dokonale zvýrazní strukturu, barevnost a různé vzory dřevěných obkladů. Speciální olej má skvělé impregnační vlastnosti a zároveň nechá dřevo dýchat.  

Dřěvěné obklady na stěnu, udržba
 
Lakováním se dřevo uzavře, což může negativně ovlivnit působení teplotních výkyvů. Speciální metodou je voskování, díky kterému se dosahuje výrazného prokreslení struktur dřevin. Pro vosk je také příznačná jeho charakteristická vůně. Pro všechny uvedené metody platí zásada, že povrchová úprava se provádí až po nalepení dřevěných obkladů na stěnu.

– Jak o dřevěné obklady pečovat

Jednou, maximálně dvakrát ročně vyluxujte celou obloženou stěnu od prachu. Povrch lze také čistit měkkým vlhkým hadříkem nebo jemnou péřovou prachovkou. Na ošetření obkladů lze použít Bona - olejový čistič. Tento čistič usnadňuje péči zejména o naolejované dřevěné plochy. Postup je velmi jednoduchý, jelikož stačí přípravek na stěnu pouze nastříkat, poté setřít aniž by bylo nutné leštění. Díky obsahu polyuretanu zajistí čistič Bona dlouhodobou ochranu dřeva a propůjčí obkladům nový lesk. Olejový čistič Bona je zdravotně nezávadný a ekologický produkt s minimálním obsahem rozpouštědel.  

– Na co si dát při aplikaci čističe pozor

Než přistoupíte k nástřiku čističe Bona na obklady, vyzkoušejte si nejprve přilnavost obkladu, zda lze dosáhnout požadovaného efektu. Přípravek nelze používat na navoskované obklady, jelikož zbytky vosku mohou způsobit nerovnoměrný lesk. Toto ošetřování obkladů by se mělo provádět při normální pokojové teplotě 18 – 25° C.

Dřevěné obklady na zeď, údržba
 
Váš tým Drdlik.cz