Powered by Smartsupp

Vítejte u nás v ŠINDELÁRNĚ!

Od roku 1989 vyrábíme a pokládáme dřevěné šindele.

Dřevěné šindele jsou vyráběny z vysoce kvalitních, pečlivě vybíraných, pomalu rostoucích stromů s vysokou hustotou letokruhů bez náznaku točivosti, čili rovnoběžné nebo doleva točené. Pravotočivé stromy nejsou pro výrobu šindelů vhodné. Pomalý růst a vysoká nadmořská výška, zaručuje větší hustotu dřeva, které dobře odolává povětrnostním vlivům. Nejdříve si vybíráme stromy přímo v lese ,,tzv. na stojáka,,, kde oko zkušeného šindeláře pozná, jestli strom bude vhodný na šindel. Máme to štěstí, že v našem okolí se nacházejí lesy pana hraběte Kinského, v nadmořské výšce 700 m, kde je velmi dobré dřevo na šindel. Stromy na výrobu šindele si necháváme kácet v zimních měsících, kdy stromy jsou bez mízy. Kupujeme prvních 5 metrů od pařezu (tzv. odénkový kus), kde je dřevo bez suků. Jedná se o nejlepší a nejkvalitnější část stromu (tzv. výběr) a tomu odpovídá i cena. Následně se odveze k nám na skládku dřeva, kde se skladuje neodkorněné.

   dřevěný šindel, drdlík

Šindel Valašský se vždy vyráběl ze dřeva smrkového a jedlového. V posledních letech stoupá zájem o dřevo modřínové, které je hodně smolnaté s obsahem silic, a tím je i více odolnější vůči povětrnostním vlivům než dřevo smrkové. Valašský šindel se používá na střechy a obložení nejvíce v České a Slovenské republice.

 

Alpský šindel se vyrábí zejména z modřínového dřeva štípáním. Nemá péro a drážku, klade se ve dvou nebo ve třech vrstvách. V alpských zemích ( Rakousko, Německo, Švýcarsko) se používá na střechy i fasády. Životnost Alpské šindele je 60 až 80 let bez jakéhokoliv nátěru.

 

dŘEVĚNÝ ŠINDEL ŠTÍPANÝ VALAŠSKÝ, DRDLIK šindel modřínový alpský, drdlík
Dřevěný šindel štípaný 3indel modřínový alpský

 

Štípaný a ručně strouhaný šindel

Šindele vyrábíme tradiční technologií – štípáním a následným ručním opracováním (strouháním). Vyrábíme v prvotřídní kvalitě, což je doloženo CERTIFIKÁTEM (stavební technické osvědčení). Při tomto tradičním postupu nedochází na rozdíl od řezaných šindelů k narušení dřevních vláken, a proto se šindele štípané vyznačují velkou pevností a dlouhou životností.

VÝROBA DŘEVĚNÉHO ŠINDELE, DRDLIK     ukázka šindele drdlik

Smrkovou kulatinu o průměru 25 až 55 cm si nařežeme na špalky v délkách 52 cm, někdy i 62 cm. U modřínu odštípneme běl. Špalky se rozštípnou na čtvrtiny, které se dále štípou na jednotlivé destičky v tloušťce cca 2,3 cm a 5 – 15 cm široké. Pro lepší představu, vypadá to jako, když rozkrájíte dort. Štípe se ručně nebo na speciálně upravené štípačce.

 

Drdlík- výroba dřevěného šindele z kmene

Výběr kulatiny na šindele přímo v lese

Kulatina na dřevěný šindel Valašský- smrk

Drdlík- výběr dřeva v lese na šindele  Drdlík- dřevo v lese na dřevěný šindel  Drdlík- skládání dřeva na štípaný šindel

 

Kulatina na dřevěný šindel Valašský nebo Alpský- modřín

Drdlík- kulatina na alpský šindel  Drdlík- dřevo na štípaný šindel valašský a alpský  Drdlík- modřínový šindel štípaný

Štípáním nedochází k přerušení dřevních vláken, což je důležité pro nemožnost vzlínání vody do šindele, pro rychlý odtok vody po vláknech ze střechy a samozřejmě také na trvanlivost šindele. Proto i sklon střechy s dřevěným šindelem je velmi důležitý. Dá se říci, že čím větší sklon, tím delší životnost (od 45° více).

Poříz na dřevěné šindele valašské, drdlik

Po té se šindel upravují na speciálním truhlářském svěráku nazývaném strýček, dědek, koza a jiné názvy podle oblasti. Do něho se destička upne, přidržuje jednou nohou a upravuje, strouhá pořízem.  Povrch se jemně upraví, srovnají se případné nepravidelnosti a hlavně se vytvaruje péro. Poříz musí být dokonale nabroušený, aby dobře řezal vlákna a zůstal po něm hladký povrch. Vždy se pracuje se dřevem čerstvým, má lepší štípatelnost a lépe se strouhá. Jako poslední se vyfrézuje drážka do boku šindele.

DŘEVĚNÝ ŠINDEL VALAŠSKÝ, DRDLIK  DŘEVĚNÉ ŠINDELE, DRDLIK  DREVENÝ ŠINDEL, DRDLIK  štípaný šindel drdlík

Sušení a balení šindele

Vyrobený šindel se vyskládá pod střechou do hrání, kde se nechá vyschnout, cca 1 – 3 měsíce. Poté se zabalí do kulatého balíku po 1 m² (dvojité pokládky, 4 bm). Zkosený šindel se balí do balíků po 50 kusech.

Šindele vyrábíme na zakázku, přesto někdy bývá něco navíc - pro aktuální skladové množství a aktuální cenu nás prosím kontaktujte, uděláme Vám rozpočet ZDARMA ….. více.

 

dřevěné šindele štípaný sušení v hráních, drdlik  dřevěný šindel valašský, drdlík  dřevěný šindele valašský skladování  šindele dřevěné, drdlík

 Rozměry a použití 

rozměry dřevěného šindele, drdlík

 

 

Dřevěný šindel rovný, drdlik

Nejběžnější rozměry dřevěného šindele, typ Valašský (perodrážkou):

-          Šindel rovný

-          Šindel konický

 

Šindel konický, takzvaný nárožový nebo-li ,,skosek,, na pokrývání nároží a úžlabí.

dřevěný šindel konický, drdlik

 

TYP

DÉLKA

ŠÍŘKA

TLOUŠTKA

BALENÍ

POUŽITÍ

50 rovný

50 cm

5 – 15 cm

18 -22 mm

4 bm

Základní šablona- rovné části střechy

40 rovný

40 cm

 5 – 15 cm

18 -22 mm

4 bm

Ukončení hřebene, altánky, přístřešky

30 rovný

30 cm

5 – 15 cm

18 -22 mm

4 bm

Založení střechy, ukončení hřebene, altánky, přístřešky

50 konický

50 cm

5 – 15 cm

18 -22 mm

50 ks

Úžlabí, nároží, volská oka, věžičky

60 konický

60 cm

5 – 15 cm

18 -22 mm

50 ks

Úžlabí, nároží, volská oka, věžičky

 

V případě závazné objednávky lze vyrobit nový šindel přímo dle původního šindele, popřípadě dle Vašeho zadání.

 

Drdlík- dřevěný šindel smrkový

 

TYPY ŠINDELŮ

Šindel můžeme rozdělit podle způsobu výroby na štípaný a řezaný a podle tvaru na valašský a alpský.

  • Alpský modřínový šindel se vyrábí zejména z modřínového dřeva štípáním. Nemá péro a drážku, klade se ve dvou nebo ve třech vrstvách. V alpských zemích ( Rakousko, Německo, Švýcarsko) se používá na střechy i fasády.
  • Valašský šindel se od alpského liší tím, že má na jedné straně vykrojenou drážku a na druhé je zkosen do úzkého břitu, který zapadá do drážky vedlejšího šindele. Vyrábí se zpravidla ze smrkového, méně často z modřínového nebo jiného dřeva. Výroba zahrnuje vysoký podíl ruční práce. Valašský šindel je možné použít jak na střechy, tak na stěny. Fasády chráněné šindelem mají vysokou odolnost před silným větrem a bočním deštěm. Z toho důvodu jsou často montovány na horské chaty. Při renovaci starých chalup chrání původní konstrukci a zároveň umožňují stavbě dýchat.
  • Štípaný šindel Tradičním ručním štípáním šindelů nedochází k přerušení dřevních vláken. Dřevo štípané po vláknech má hladký uzavřený povrch. To je základní předpoklad pro to, aby šindel nesál vodu a Vaše střecha vydržela co nejdéle.
  • Řezaný šindel Při výrobě řezaných šindelů je štípání špalků nahrazeno řezáním. Výroba řezaných šindelů je rychlejší a levnější. Řezáním ale dochází k přerušení dřevních vláken, takže takto vyrobený šindel má mnohem menší životnost než tradiční štípaný.
  • Jak poznáte řezaný a hoblovaný šindel? Plocha řezaného šindele je hrubá od přetržených vláken. Takový šindel bývá následně opracován hoblováním nebo frézováním, potom jsou na jeho povrchu patrné stopy (vlnky) po těchto činnostech. Přestože plochy takového šindele mohou být opracovány do hladka a šindel působí dokonalým dojmem, přerušená dřevní vlákna nasakují vodou a snižují životnost střechy.

Životnost

Životnost Vaší šindelové střechy je ovlivněna kvalitou šindelů (štípání a husté dřevo), jejich dostatečnou impregnací, odbornou pokládkou, sklonem střechy, ochranným olejovým nátěrem a mechanickým očištěním (kartáčováním, popř. tlakovou vodou), výměnou špatných šindelů- vše spadá do pravidelné údržby šindele (každých 3 – 5 let). Takto udržovaný a ošetřovaný šindel vydrží na Vaší střeše až 50 - 80 let. 

Nátěr šindele

Po položení na střechu je ,,vždy nutné,, šindel natřít. Šindel je nejdůležitější chránit před sluncem a deštěm ….. více 

Pokládka

Na Vaše přání zajistíme pokládku. Jednoduché krytí používáme například pro stodoly, různé přístřešky, střešní altány. Dvojité krytí s přesahem je vhodné pro obytné stavby….. více.

Na všechny výrobky (s montáží) je proto poskytována 10 let záruka.

Neváhejte nás kontaktovat a zeptejte se na cokoli na telefonním čísle: +420 608 87 28 27 nebo na e-mailové adrese: info@strecha-je-hra.cz , kde vám velmi rádi odpovíme na Vaše dotazy. Kromě přesného výpočtu spotřeby krytiny a potřebných doplňků získáte zároveň návrh ideálního řešení, naše dlouholeté zkušenosti + odborné poradenství.

 

Děkujeme za Vaši přízeň, Váš tým Drdlík.

Zákaznický servis:
Ceník plast. šindel EUREKOCeník dřevěný šindel - Kalkulace střechy - Školení - Kontakt
Naše výrobky:
Dřevěný šindelPlastový šindelDřevěné obklady na zeď - Šindelové stříškyDřevěný žlab

Sdílejte a získejte odměnu

Nakoupili jste u nás naše výrobky a už máte hotovo? Začněte nás sledovat na instagramu a pochlubte se vaší realizací s hashtagem #instagramdrdlik. Získáte od nás odměnu!